Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Všetko, čo potrebujete vedieť o barfovaní s MUSH VAISTO®

V tomto článku vám priblížime výhody surovej BARF stravy pre psy a mačky a zhrnieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o hotovom BARFe z Fínska od značky MUSH.

O fínskom výrobcovi MUSH

Fínsky výrobca MUSH vytvoril produktovú radu VAISTO (vaisto znamená po fínsky inštinkt), aby sa čo najviac priblížil prirodzenému zloženiu potravy, ktorú by psy a mačky jedli vo voľnej prírode. 

Takmer každé kompletné menu MUSH sa skladá z 3 druhov mäsa, vnútorností a kostí, ktoré sú doplnené o mix výživnej zeleniny a rastlinných olejov. Ide preto o hotový BARF, kompletné menu, ktoré vášmu psovi poskytne všetko, čo potrebuje.

Mäso z lokálnych fínskych fariem pochádza z chovov, pri ktorých sa antibiotiká používajú iba v nevyhnutných prípadoch. 

Hotové krmivo je hlbokomrazené, aby si uchovalo čo najviac živín a vitamínov. Zmrazenie zároveň zničí prípadné parazity, ktoré by sa v surovom mäse mohli nachádzať. Môžete si tak byť istý, že surové krmivo nepredstavuje pre vášho psa žiadne zdravotné riziko. Práve naopak. 

 

Výhody barfovania

Mnohí majitelia psov, ktorí začali barfovať, na kŕmenie surovou stravou nedajú dopustiť. Často ich k barfovaniu dovedie zlý zdravotný stav alebo potravinové alergie svojho psa či mačky, prejavujúce sa pri kŕmení komerčným krmivom. Väčšina majiteľov po prechode na surovú BARF stravu pozoruje na svojom psovi nasledujúce pozitívne efekty:
  • lepšia stráviteľnosť BARF krmiva spôsobuje menšiu produkciu exkrementov, teda lepšiu využiteľnosť živín v krmive
  • zdravšia srsť a koža
  • vo všeobecnosti lepšia imunita a zdravotný stav psa, najmä u alergických jedincov
  • čistejšie zuby vďaka mechanickému pohybu pri žuvaní kostí

Medzi ďalšie výhody patrí aj: 

  • pri BARFe kŕmite čerstvou a chutnou potravou, ktorá prešla minimálnym priemyselným spracovaním
  • máte 100% kontrolu nad tým, čo psovi či mačke do misky podávate (kvalita, pôvod, druh mäsa atď.)

Medzi nevýhody barfovania patrí zdĺhavejšia a prácnejšia príprava domáceho BARF krmiva, nutnosť načítať si a ovládať princípy BARF kŕmenia a isté riziko prenesenia parazitov, pokiaľ nie je mäso dostatočne dlho a hlboko zmrazené. 

Starostí s prípravou surového krmiva sa zbavíte, pokiaľ siahnete po hotovom BARFe, ktorí namiešali výživoví špecialisti. Stačí, keď krmivo necháte rozmraziť pri izbovej teplote počas 12 a menej hodín.

mush-hotovy-barf-1 
 

Rozmrazenie mäsových guliek pri izbovej teplote trvá cca 12 hodín. Niektorí psi dokonca preferujú krmivo zmrazené.

Kŕmenie s hotovým BARFOM

Váš pes sa môže 100% stravovať iba so surovým krmivom MUSH.

Hotový BARF môžete zároveň používať ako alternatívu ku konzervám a vlhkému krmivu.

Taktiež je možné kombinovať MUSH a suché krmivo – granule. 

Hotový BARF môžete mať v zálohe ako náhradu domáceho BARFu pre dni, keď nestíhate pripravovať vlastné BARF balíčky. Ideálne riešenie v časoch, keď ste rozcestovaný alebo počas dovolenky.

Kŕmiť hotovým barfom je ten najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob barfovania. Nemusíte riešiť optimálne výživové zloženie, pretože profesionálni výživoví odborníci to urobili za vás. Jedna mäsová guľka MUSH váži cca 25 gramov, preto dennú dávku krmiva jednoducho odmeriate aj bez váženia. A v neposlednom rade, pri hotovom BARFe nemáte starosti so zdĺhavou prípravou a štúdiom BARF princípov. 

mush-barf- 
 

Fínsky chov dobytka a zvery je na veľmi vysokej úrovni. Fínske poľnohospodárske a potravinárske zákony sú ešte prísnejšie, než tie európske.

Ktoré MUSH menu si mám vybrať?

Pripravili sme pre vás „ťahák”, ktorý vám rýchlo pomôže zorientovať sa v rôznych BARF menu.

Pod pojmom „mäso” zahŕňame svalovinu, vnútornosti a kosti z daného zvieraťa.

Hnedé menu MUSH VAISTO® je náš bestseller. Obsahuje hovädzie, morčacie a kuracie mäso. Je ideálne pre psov s vysokým energetickým výdajom.

Zelené menu MUSH VAISTO® obsahuje hovädzie, morčacie a kuracie mäso. Je veľmi vhodné pre BARF začiatočníkov a pre psy s pomalým metabolizmom.

Sivé BARF MUSH VAISTO® obsahuje morčacie, kuracie a jahňacie mäso. Je ideálne pre psy s vysokým energetickým výdajom. 

Azúrové MUSH VAISTO® je pre šteniatka, ale aj dospelých psov. Obsahuje hovädzie mäso, sobie mäso a lososa.

Modré MUSH VAISTO® je určené pre všetky psy. Obsahuje hovädzie, morčacie mäso a lososa.

MUSH VAISTO® Wild je špecialitka zo sobieho, jahňacieho a losieho mäsa. Je vynikajúce pre psy s citlivým trávením a alergiami.

Sensitive Probiotic by MUSH bolo špeciálne vyvinuté pre región Strednej Európy. Okrem sobieho, jahňacieho a losieho mäsa obsahuje aj fermentovanú zeleninu s probiotikami pre lepšie trávenie.

MUSH VAISTO® CAT z hovädzieho a kuracieho mäsa je určené pre mačky a mačiatka.

Koľko ma bude stáť barfovanie s MUSH?

Pokiaľ budete svojho psa kŕmiť dennou dávkou krmiva, ktorá predstavuje 2% telesnej váhy vášho psa, orientačná cena krmiva na 1 deň je nasledujúca: 

 

Pokiaľ máte stále z barfovania obavy, prečítajte si náš článok 6 dôvodov, prečo je hotový BARF ideálny spôsob, ako začať s barfovaním.

Hotový BARF od MUSH nájdete v ponuke v našom obchode na adrese Dunajská 64, 811 08 Bratislava – Staré Mesto. 

Filozofia MUSH – kŕmenie, aké zamýšľala príroda

Kompletné menu – hotový BARF MUSH reflektuje spôsob, akým by psy a mačky jedli vo voľnej prírode. Tam by ich korisť tvorili celé zvieratá vrátane mäsa, kostí a orgánov.

Avšak presne to, z čoho sa skladá celé zviera, z rôznych dôvodov nemožno do produktu vložiť. MUSH sa snaží prirodzenej potrave psov a mačiek priblížiť tak blízko, ako je to možné – samozrejme s prihliadnutím na prostredie, v ktorom dnes domáce zvieratá žijú.

Preto výrobok neobsahuje až toľko kostí, chrupaviek alebo spojivového tkaniva, koľko by pes či mačka skonzumoval vo voľnej prírode. Mnoho psov by kvôli svojej vlastnej veľkosti nezjedlo takú veľkú korisť ako hospodárske zvieratá. Preto nemôžu tráviť kosti väčších zvierat, ktorú sú veľké a tvrdé v porovnaní s malými zvieratami, hlavne hlodavcami, ktoré by psy a mačky jedli, ak by mali šancu si ich uloviť.

Ďalším problémom pri trávení kostí je fyzická aktivita. Väčšina domácich zvierat nemá toľko pohybu, koľko by mala vo voľnej prírode, a to sa prejavuje pomalším metabolizmom. 

 Mäso, proteíny a aminokyseliny

Proteíny pozostávajú z rôznych aminokyselinových zlúčenín. Existuje 22 rôznych aminokyselín a fungujú ako druh stavebných kameňov pre bielkoviny. Proteínové zloženie každého druhu sa navzájom líši obsahom a množstvom prítomných aminokyselín, a preto je mäso z rôznych zvierat odlišné, aj keď všetky obsahujú bielkoviny. Líšia sa typy a množstvá aminokyselín.

Z 22 aminokyselín je 10 nevyhnutných pre život psov.  Potrebujú ich tiež dostatočné množstvo na to, aby ich telo mohlo bezchybne fungovať.

Neesenciálne aminokyseliny nie sú pre život psa nevyhnutné, ale napriek tomu sú veľmi potrebné. Psie telo dokáže transformovať esenciálne aminokyseliny na neesenciálne, ale na to potrebuje spotrebovať veľké množstvo vitamínov a minerálov. Preto je výhodnejšie získavať neesenciálne mastné kyseliny priamo z potravy, než by si ich malo telo pracne vyrábať.

Pretože mäso z rôznych zvierat obsahuje rôzne množstvá 22 aminokyselín, vitamínov a minerálov, nie je možné zaručiť, že pes bude mať dostatok každého z nich, ak dostane stravu zloženú iba z jedného druhu mäsa.

Obsah živín sa môže líšiť aj v prírodnej surovine. Napríklad obsah živín v hovädzom mäse sa môže značne líšiť v závislosti od toho, ako a kde zviera žilo, čo jedlo, koľko rokov malo a tak ďalej.

S trochou šťastia pes dokáže prosperovať iba s jedným živočíšnym zdrojom mäsa, ale šanca je oveľa lepšia, ak sa psovi podáva niekoľko rôznych druhov mäsa, kostí a orgánov.

V granuliach je veľa výživných látok vrátane 10 esenciálnych aminokyselín doplnených dodatočne. Iba tak je možné štandardizovať a zaručiť výživové hofnoty uvedené na obale krmiva. Väčšina granúl je zostavená tak, aby pokryla iba základné živiny. Je pravdepodobné, že obsahujú iba tých 10 aminokyselín namiesto dostatočného množstva zo všetkých 22.

Mastné kyseliny

Obsah mastných kyselín v produktoch Mush Vaisto je tvorený výberom surovín, ktoré sa navzájom dopĺňajú, aby spolu vytvorili dokonalú a vyváženú kombináciu. Ako veľa skúsených majiteľov psov vie, pre omega 3 a 6 existuje veľa podkategórií a ich rovnováha je dôležitá. To je jeden z dôvodov, prečo sa v MUSH pouýžíva losos. 

Oleje

Všetky živiny v produktoch Much Vaisto pochádzajú zo surových surovín. Vitamín E sa ľahko zničí, a preto je ťažké doplniť ho so zloženia bez akýchkoľvek umelých prísad. MUSH preto využíva slnečnicový olej ktorý prirodzene obsahuje veľa vitamínu E.

Slnečnicový olej nie je pre psy taký osožný, čo sa týka mastných kyselín. Aby celkový obsah mastných kyselín zostal vyvážený, slnečnicový olej je doplnený o olej z camelíny. Oleje teda nie sú v produktoch pre ich obsah mastných kyselín, ale pre udržanie rovnováhy mastných kyselín. Najlepšie mastné kyseliny totiž pochádzajú zo živočíšnych produktov ako mäso, orgány a kosti.

Zelenina
 

Metabolizmus psov nie je taký efektívny pri trávení a optimálnom využívaní výživných látok z rastlinnej potravy. V krmive MUSH je preto tá najvýživnejšia možná zelenina. Týmto spôsobom sa maximálne využije aj malé množstvo absorbovaných živín. Hlavným účelom malých množstiev rastlinných surovín vo Vaisto je pridať vlákninu, ktoré zmäkčí exkrementy.