Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

5 dôvodov, prečo by ste mali vyskúšať parohy pre psov

Parohy pre psov sa ako žuvacia hračka tešia popularite. V článku sme zhrnuli to najdôležitejšie, čo by ste mali o parohoch vedieť. Ak stále váhate, či sú pre vášho psíka parohy to pravé, možno vás inšpiruje našich 5 dôvodov prečo ÁNO.

Najskôr si ujasnime – na čo vôbec slúžia parohy pre psov?

Pes potrebuje žuvať. Žuvanie má na psíkov relaxačný účinok, pretože sa pri tom do tela vyplavujú pozitívne endorfíny, teda hormóny šťastia. Tie spôsobujú, že psík je spokojnejší a zrelaxovanejší. Žuvanie je prirodzené pre šteniatka (pozdravujeme všetkých s okúsanými topánkami a nábytkom) aj dospelých psov. Preto je dôležité, aby ste svojmu psovi ponúkli na žuvanie niečo, čo žuvať môže a neublíži mu to. Alebo ešte lepšie, čo mu dokonca poskytne aj minerály a stopové prvky.

A práve takou hračkou sú parohy. Parohy lákajú psov na svoju živočíšnu vôňu, ktorú však vy ani nespozorujete. Môže sa však stať, že váš pes paroh odignoruje. Tip, ako naučiť psa na parohy, nájdete na konci článku.

 

1. Parohy majú veľmi dlhú výdrž

Kto parohy už vyskúšal, vie, že psíkovi často vydržia aj niekoľko týždňov. Ak teda máte doma „trhača“, ktorý každú hračku zmasakruje do pár dní, určite dajte parohom šancu. Parohy nepáchnu, ani keď ich psík okusuje. Taktiež sa neštiepia tak ako napríklad drevo. A spomenuli sme už, že sú nerozbitné a ich odolnosť je mnohonásobne väčšia ako u kostí? Teda žiadne triesky a žiadne štiepky znamená žiadny neporiadok.

2. Parohy sú skutočný ekologický bioprodukt

Parohy pochádzajú z obnoviteľného zdroja, teda z každoročných zhodov samcov vysokej zvery. Zvieratá sa svojich parohov prirodzene zbavujú, aby im narástli nové. Ak hľadáte prírodnú a ekologickú hračku bez konzervantov, farbív či chémie, nič lepšie než zhodené parohy snáď ani neexistuje. Pri zhodoch zver nijako netrpí a ide preto o etický bio produkt. Navyše, parohy v našej ponuke sú aj lokálnym produktom, pretože pochádzajú zo slovenských a českých lesov, lúk a hájov.

 

3. Psík si žuvaním precvičuje žuvacie svalstvo

Ako sme spomínali v úvode, hryzením a žuvaním si psík precvičuje žuvacie svaly a vybíja si svoju „žuvaciu energiu“. Endorfíny, ktoré sa v tele vyplavujú počas žuvania, pôsobia na psa relaxačne.

4. Parohy sú zdravé a vhodné aj pre alergikov a psov s nadváhou

Parohy majú vysoký obsah minerálov, stopových prvkov a bielkovín, ktoré v parohoch nachádzajú v optimálnom pomere. Zloženie rôznych parohov sa môže mierne líšiť, nakoľko to záleží aj od konkrétneho prostredia, v ktorom zviera žije. Väčšina parohov obsahuje maximálne 0.1 g tuku na 100g, takže sú vhodné aj pre psov s nadváhou.

Vo všeobecnosti je v parohoch najväčšie zastúpenie prvkov železo, fosfor, síra, vápnik, horčík, draslík, zinok. Ďalšie látky, ktoré ocenia najmä majitelia starších psíkov, sú kolagén a glukosamín, ktoré vyživujú kĺby a šľachy.

A na čo sú tieto minerálne látky dobré?

 • Vápnik, ktorý je v paroží zastúpený najviac, posilňuje zdravé kosti a zuby.
 • Fosfor je rovnako ako vápnik základný prvok pri stavbe kostí.
 • Železo v krvinkách pomáha v procese oxidácie krvi.
 • Selén je prírodný antioxidant.
 • Horčík má dôležitú funkciu pri energetickom metabolizme.
 • Draslík pomáha pri nervových funkciách.
 • Zinok je skvelý na hojenie rán.
 

5. Parohy prirodzene čistia zuby a ďasná

Tak ako väčšina dentálnych hračiek, žuvanie parohov pomáha psovi zbaviť sa povlaku a zubného kameňa zo zubov a ďasien. Pokiaľ máte doma šteniatko, staršieho psa alebo psíka s tendenciu k lámavým zubom, vyberte radšej parohy z daniela, ktoré sú mäkšie.

Mám vybrať jelenie alebo danielie parohy?

Jelenie parohy odporúčame, pokiaľ má psík s parohmi už skúsenosti resp. nekupujete ich prvý krát.

Danielie parohy sú mäkšie, preto sú vhodné pre šteniatka, starších psov a paroháčov – začiatočníkov, ktorí sa môžu dostať rýchlejšie k voňavej dreni parohov.

Vyberajte parohy, ktoré:

 • Majú optimálnu veľkosť, teda takú, aby sa pes s parohom nemohol zadusiť. Paroh sa žuvaním zmenšuje, takže keď bude príliš malý, radšej ho vyhoďte.
 • Nemajú žiadne ostré konce či hrany, na ktorých by sa pes mohol poraniť (také by mali byť všetky parohy, ktoré nájdete v obchode)
 • Nenechávajte psa žuvať parohy bez dozoru, najmä ak ich používate prvýkrát
 • Paroh by nemal byť starší ako 2 roky, aby nestratil svoju živočíšnu vôňu, ktorá psa láka.

Čo robiť v prípade, ak pes o paroh nejaví záujem?

Môže sa stať, že pes bude paroh najskôr ignorovať. Paroh môžete skúsiť potrieť paroh olejom (napríklad lososovým), prípadne mäsovou šťavou, omáčkou pre psov, mokrým krmivom alebo arašidovým maslom. Spravte paroh pre psa zmyslovo zaujímavejším.

Prípadne môžete skúsiť paroh obrúsiť brúsnym papierom, aby ste sa dostali k zaujímavejšiemu jadru. Alebo ho skúste nechať na noc ponorený vo vode v chladničke.