Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Hlavolamy so psom – tipy a triky na ešte zábavnejšiu spoločnú hru

Psy sú múdrejšie, ako si myslíme. Zatiaľ čo ľudia sa vo svete orientujú najmä zrakom, psy na to používajú svoj vycibrený čuch. Tým, že psovi poskytnete hru s pamlskovým hlavolamom, obohacujete jeho život tak, ako to nie je možné so žiadnou inou hračkou. Každý pes je víťaz s hlavolamami pre psov od Nina Ottosson. 

Ak hlavolamy pre psy nepoznáte, môžete začať našim článkom: Vyberáme hlavolam pre psa – návod na výber logických hier

Na začiatok si zhrňme 3 najväčšie benefity hlavolamov pre psov:

  • Hlavolam pomáha predísť neželanému správaniu

Pri hraní pes zameria svoju energiu a pozornosť na hlavolam, čím sa znižuje prípadná znudenosť alebo tendencie na deštruktívne správanie. Hlavolam je tiež spôsob, ako môžete zamestnať pozornosť psa počas stresových situácií ako sú ohňostroje či búrky. 

  • Vytvoríte v živote psa rovnováhu

Ako hovorí Nina, váš pes má 4 laby a jednu hlavu, a tie potrebuje precvičovať. Tým, že psovi poskytnete priestor na zvládnutie výzvy a následnú odmenu, pričom zapojíte jeho inštinkty a myseľ, môžete časom pozorovať šťastnejšieho a zdravšieho psa.

  • Posilníte puto s vašim psom

Hlavolam je skvelý spôsob ako budovať vzťah s vašim novým psom a pomôcť psíkovi vyjsť zo svojej „ulity“. Takisto je to spôsob na precvičovanie základných povelov ako sadni alebo zostaň zo šteniatkom.

Hlavolamy pre psov – rozdelenie podľa náročnosti

Level 1

Jeden jednoduchý krok vedie k tomu, že pes sa dostane k skrytej odmene. Super spôsob, ako psa zaujať a pripraviť na ťažšie levely.

Level 2

Otoč, posuň, odsuň, otvor! Komplexnejšie pohyby dovedú psa k odmene spôsobom, ktorý stimuluje jeho myseľ a zmysly.

Level 3

Ultimátny výzva pre vášho psa. Ku skrytej pamlske ho dovedie sekvencia krokov.

Level 4

Kombinácia princípov z predošlých hier robí z hlavolamu hru vhodnú pre ozajstných expertov.

Čuchací koberček (level 1 až 3)

Čuchací koberček od Niny Ottosson poskytuje 3 spôsoby hrania, pričom môžete začať od najľahšieho a postupne do hry zapájať aj ďalšie skrýše.

Čo vám o vašom psovi povie spôsob, ako rieši hlavolamy?

Pozorujte, ako sa prejavuje osobnosť vášho psa počas toho, ako sa hrá s hlavolamom. Všetci psi radi objavujú a riešia problémy sebe vlastným spôsobom. Niektorí psi používajú labky a niektorí preferujú ňufáky. Každý hlavolam je navrhnutý s ohľadom na prirodzené správanie psov, ich zmysly a samozrejme, s ohľadom na ich bezpečnosť. Aké správanie pozorujete na svojom psovi počas toho, ako rieši hlavolam?

Čo robiť keď je psík z hlavolamu zmätený     

Začnite pomaly! Nechajte niektoré skrýše s pamlskami odokryté, aby psík rýchlejšie pochopil, o čo v hre ide. Pokiaľ ho obyčajné pamlsky nemotivujú, môžete do hlavolamu skryť pár lyžičiek arašidového masla či inej voňavej pamlsky.

Čo robiť keď má pes problém s uchopením komponentov

Každý oddeliteľný blok hlavolamu má otvor, cez ktorý môžete prevliecť povrázok, na jednej strane ho zauzliť a na druhej vytvoriť slučku. Psík tak bude mať možnosť posunúť blok tak, že potiahne za povrázok. Tento trik je špeciálne vhodný pre psov s krátkymi nosmi ako bulldočkovia.

 

Psík vyriešil hlavolam príliš rýchlo? Labky preč!

Položte hlavolam na stoličku alebo inú vyvýšenú plochu, aby mohol psík použiť na vyriešenie hlavolamu iba ňufák. Tento trik spraví hlavolam ešte náročnejším. Takisto zamedzí tomu, aby pes hlavolam vyriešil príliš rýchlo (labky mu v tom totiž veľmi pomáhajú), je väčšou výzvou pre rýchlych lúštiteľov a takisto zabaví aj psíka, ktorý zrovna nemôže používať labky (napríklad po zranení alebo chirurgickom zákroku).

…alebo zmeňte prostredie

Váš pes už ovláda hlavolam ako profík? Skúste ho preniesť do inej izby alebo skryť pod deku.

 

Máte doma vyberavého jedáka, ktorý na hlavolam nereaguje?

Pokiaľ vášho psa nechajú obyčajné granule chladným, skúste skryť do hlavolamu voňavejšie pamlsky alebo bez obáv použite obsah konzervy. Pod každú skrýš sa zmestí menšia kávová lyžička. Takýmto spôsobom psíka aj nakŕmite a zároveň spomalíte hltanie jedla. Hlavolam sa totiž dá použiť aj ako slow feed miska.

Neporiadku sa nemusíte báť, hlavolam ľahko vyčistíte jemným saponátom a opláchnete pod prúdom teplej vody.

 

Príliš teplo? Nechajte hlavolam zmrznúť.

Naplňte hlavolam mokrým krmivom alebo pamlskami zaliatymi vodou a nechajte ho zamrznúť. A dokonalé schladenie psíka v horúcich letných dňoch je pripravené.

 

Hlavolam SMART Composit môžete skombinovať s Worker a Hide’N Slide

Pokiaľ máte doma pamlskové hlavolamy Smart Composit a Worker, môžete ich skombinovať pre ešte väčšiu výzvu! Použite pohyblivé časti z hlavolamu Smart na to, aby ste zakryli pamlsky v hlavolame Worker.

To isté sa dá spraviť aj s vašim obľúbeným Hide’N Slide.

 

Zhrnutie tipov a trikov na ešte zábavnejšiu hru s hlavolamom

Aby ste z hlavolamu (a vášho psa) vyťažili maximum potenciálu, môžete skúsiť nasledujúce tipy:

  • pretiahnite cez otvory v komponentoch hlavolamu šňúrku,
  • umiestnite hlavolam tak, aby psík nemohol používať labky (na stoličku, do krabice),
  • umiestnite hlavolam na nezvyčajné miesto alebo ho zakryte dekou,
  • dajte do hlavolamu mokré krmivo, ktoré musí psík vylízať,
  • nechajte hlavolam s mokrým krmivom zamrznúť,
  • pokiaľ sa dá, kombinujte rôzne komponenty z iných hlavolamov,
  • môžete vystrihnúť makety z tvrdého papiera v tvare otvorov hlavolamu, ktorými zakryjete pamlsky. Keď psík odstráni krytku otvoru, objaví ďalšiu (papierovú) krytku, ktorú musí posunúť.

Pre viac tipov ohľadne hlavolamv sledujte instagram Niny Ottosson alebo náš instagram Zuzalo_pets.