Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Ako vybrať pelech pre psa, ktorý si váš chlpáč zamiluje

Možno to poznáte. Strávili ste hodiny hľadaním pelechu. Víťazoslávne ho prinesiete domov… a zistíte, že váš malý nevďačník pelech v lepšom prípade ignoruje, v horšom sa ho vyslovene bojí. Preto prinášame návod, ako vybrať vhodný pelech pre psa a k tomu extra 3 metódy, ako naučiť psíka na nový peliešok.

pelech rex home
 

Nie ste si istý, či váš psík preferuje posteľ alebo domček? Peliešky Bed & Home sú oboje. 

Prečo pes nespí v pelechu, ktorý som mu vybral?

Dôvodov môže byť niekoľko:

 • Pelech nemá veľkosť, tvar alebo výšku pelechu, ktorú váš pes preferuje – pelech môže byť pre psa príliš vysoký. Možno mu vadí, že si nemá kam položiť hlavu. Alebo preferuje pelech, kde je viac miesta. Alebo naopak, malý pes sa možno necíti bezpečne v pelechu, kde je miesta príliš veľa. Možno je preňho pelech príliš tvrdý alebo až nepohodlne mäkký. 
 • Pelech ste odpratali na miesto, kde sa vy sám nezdržujete – pes je sociálne zviera, nasleduje vás po byte. Ak ste pelech uložili v chodbe, ale väčšinu času trávite v obývačke, pes vás sa tam presúva za vami, či už s pelechom alebo bez.
 • Pelech je z nevhodného materiálu – umelý materiál môže byť pre psa príliš šmykľavý alebo mu spôsobovať svrbenie.
 • Na pelech je príliš teplo, preto pes preferuje ochladiť sa ležaním na podlahe.
 • Pes sa vracia k starému pelechu – nečakajte, že donesiete domov nový pelech a váš pes bude automaticky zdieľať vaše nadšenie. Zbavte sa starého pelechu a vyskúšajte jednu z 3 metód, ako naučiť psa na nový pelech, o ktorých píšeme na konci článku.

Najčastešie druhy pelechov a ich výhody

 

Klasický pelech robustnejšej konštrukcie. Vankúš uprostred zvykne byť pomerne mäkký. Vhodný pre psov, ktorí si radi pokladajú hlavu na vyvýšené miesta ako opierka gauča a podobne.

REXHOMMEL Grey Melange 2

Kvalitný textilný domček pre psov je vyrobený z vodeodpudivého materiálu, takže ho môžete použiť v byte, na balkóne alebo na terase. Vyzerá skvele v interiéri aj krytom exteriéri.

matrac pre psa eko modry

Plochý, ale stále pohodlný matrac je ideálny pre psy, ktoré vyhľadávajú ležať na rovných povrchoch ako podlaha, pohovka či váš matrac.

zee.bed pelech pre psa 4

Zdravotný pelech z ortopedickej peny je väčšia investícia, vhodná predovšetkým pre starších psov a psov, ktorí majú problémy s kĺbami. Nič však nepokazíte, ani keď zaobstaráte kráľovský ortopedický pelech mladšiemu psovi.

zamatovy kukan pelech horcicovy recobed

Kukaňa pre psa je vlastne taká búda, resp. domček pre malých psov. Kukane sú často vybavené mäkkým vankúšom uprostred. Ideálne pre malých psov, ktorí sa radi skrývajú či vyhľadávajú súkromie.

REXPILLME Light Grey Melange 2

Podušky so zvlneným povrchov vyhovujú psom, ktorí radi ležia na nerovných povrchoch.

 

Vyberáme pelech pre psa

Spýtajte sa sami seba:

 1. Aký štýl pelechu môže najviac vyhovovať môjmu psovi na základe jeho doterajších preferencií?
 2. Potrebujem pelech s protišmykľavým dnom?
 3. Budem pelech často presúvať (do auta, z izby do izby…)?
 4. Budem pelech často prať? Ak áno, dá sa poťah zvliecť? Dá sa vyprať v práčke?
 5. Preferujem, aby bol pelech z vodeodolného materiálu?
 6. Bude sa pelech hodiť do môjho interiéru, ku gauču a podobne?
 
pelech pethome pre psa

Do štýlových pelechov PETPocket a PETHome sa oplatí investovať, keď váš pes prekonal obdobie kúsania do nábytku.

3 metódy, ako naučiť psa na nový pelech

1. metóda - tréning povelmi

Osvojte si aj základné povely ako napríklad „sadni“, „ľahni“ a „zostaň“.

Keď váš pes pozná povel „ľahni“, prejdite s ním k jeho pelechu a prikážte mu, aby si naň ľahol. Akonáhle si ľahne do pelechu, ponúknite mu pamlsku. Nezabudnite pamlsku položiť do pelechu, aby pes nemusel vstávať.

Kedykoľvek pes opustí pelech, aby mohol ležať inde, povelom ho pošlite späť a nechajte ho znova si ľahnúť. Nezabudnite ho odmeniť.

2. metóda - prenesenie pachov

Prenos známych pachov zo starého na nový pelech je jednoduchá metóda, ktorej realizácia nevyžaduje veľa úsilia, ale je prekvapivo účinná.  Odoberte psovi starú posteľ a nahraďte ju novou. Na nový pelech položte váš textil nasiaknutý pachom, ktorý pes pozná – napr. staré tričko, deku, ktorú pes predtým používal, hračky, jednoducho čokoľvek, čím prenesiete do nového objektu známe vône.

Nemáte taký kus textilu? Použite vlastný pach! Pošúchajte o pelech svoje ruky (čím spotenejšie, tým lepšie), požiadajte a o to aj ostatných členov rodiny. 

3. metóda - kamufláž plachtou

Predtým, ako sa zbavíte starého pelechu, prikryte ho plachtou alebo dekou. Nechajte plachtu v pelechu niekoľko dní, aby absorbovala mix pachov. Po niekoľkých dňoch odstráňte plachtu zo starého pelechu a prikryte ňou nový pelech. Plachta bude vonať rovnako ako psíkova stará posteľ. A nielen to, ale pomáha aj zamaskovať vzhľad nového pelechu. 
Hneď potom sa zbavte starého peliešku. Týmto spôsobom jediná posteľ, ktorú vaše šteňa vidí a cíti, je tá nová, ktorá vonia ako stará. V priebehu niekoľkých dní pomaly posúvajte plachtu z postele, kým ju odstránite celú. Pes by po pár dňoch už nemal mať problém so spaním vo svojom „novom“ pelechu.

Pozrite si našu výberovú ponuku pelechov pre psov s cenami už od 35 €.

pelech-pre-psa-zeedog

Ortopedický pelech Zee.bed bol navrhnutý ako najpohodlnejšia posteľ pre psov na svete.