Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Rýchly a úprimný sprievodca krmivami na Zuzalo.sk

Aby ste sa lepšie orientovali medzi krmivami, pripravili sme pre vás rýchleho sprievodcu. Všetci spomenutí výrobcovia sa vyznačujú prémiovou kvalitou, avšak v čom sú medzi nimi hlavné rozdiely? Čítajte a vyberajte vyzbrojený vedomosťami!

Obsah článku: 

Kanadské granule Acana

Acana z Kanady vyrába krmivo na základe filozofie WholePrey. Znamená to, že všetky suroviny do krmiva pridávajú v celku. Napríklad celé kusy kurčaťa vrátane kostí, chrupaviek či vnútorných orgánov, celé hrušky, celé tekvice a tak ďalej. Tiež ich kombinujú s rôznymi zdraviu prospešnými bylinkami.

1 2

Zdroj obrázku: Facebook Acana

Snažia sa tak napodobniť zloženie krmiva, ktoré by si divokí predkovia psov a mačiek ulovili v prírode sami. Podľa Acany všetko, čo naše psy a mačky potrebujú na pokrytie ich nutričných potrieb, dokážu získať z dobre vyváženého krmiva. Preto do receptov nepridávajú žiadne prídavné látky.

Skvelý výber pre tých psíčkarov a mačičákov, ktorí hľadajú zloženie krmiva založené na genetike a výskume stravovania vlkov a šeliem.

Acana využíva mäso z lokálnych zdrojov od svojich vlastných farmárov. Napríklad kurčatá a  vajcia sú z voľného výbehu, jahňatá a ostatný dobytok vrátane bizónov sa voľne pasú na tráve. Všetky suroviny pochádzajú od lokálnych farmároch. Ryby sú lovené priamo v mory, nie z umelých výsad v rybníkoch. Pokiaľ hľadáte výrobcu so zodpovedným postojom k pôvodu mäsa, Acana je tou správnou voľbou.

Vyznajte sa v produktových radách
 • rada Acana Classic je psy a mačky so všežravou diétou, pretože krmivá obsahujú aj obilniny
 • rada Acana Singles je pre psy a mačky s citlivým trávením, ktoré preferujú monoproteínovú diétu
 • rada Acana Heritage je pre psy a mačky, ktoré sa vyhýbajú obilninám 🙂

FRI Top Page Supplier Banners2Zdroj obrázku: acana.com

Zhrnutie
 • vyrobené z lokálnych surovín od farmárov v Kanade a v USA
 • mäso pochádza z dobytka a hydiny z voľného výbehu
 • čerstvé suroviny, vrátane mäsa, sú pridávané v celku, aby napodobnili zloženie stravy vlkov a šeliem

Cena

Cena za 1 kg granúl pre psy začína na 3,75 € pri Acana Prairie Poultry a 8,90 € pri Acana Wild Prairie pre mačky. Kompletnú ponuku si pozrite tu.

Canagan ako záruka európskej kvality

Canagan z Veľkej Británie zdieľa podobnú filozofiu ako Acana. Nutriční špecialisti zostavujú zloženie krmiva podľa tzv. biologickej vhodnosti, teda inšpirujú sa stravou predkov dnešných psov a mačiek.

2 1Zdroj obrázku: canagan.cz

Pridávajú len ingrediencie v takom pomere, aký by si títo divokí chlpáči prirodzene ulovili vo voľnej prírode.

Obsah živočíšnych surovín v Canagan granuliach musí spolu tvoriť aspoň 60 až 65% . Skladajú sa z čerstvého mäsa, sušeného mäsa, živočíšnych tukov, vajec, šťavy či vývaru.

Zvyšok tvorí zelenina, najmä sladké zemiaky, a rôzne byliny. Žiadne z týchto krmív neobsahuje obilniny. Canagan sa snaží využívať lokálne britské zdroje mäsa, pričom hydinové mäso v niektorých krmivách pochádza z voľného výbehu.

wolf

Zdroj obrázku: canagan.cz

Zhrnutie
 • Lokálne ingrediencie z Veľkej Británie
 • Všetky krmivá sú grain-free
 • Obsahuje aj prídavok látok na ochranu kĺbov
 • Živočíšne suroviny tvoria minimálne 60% obsahu krmiva, z toho čerstvé mäso zhruba 26%
Cena

Cena za 1 kg granúl pre psy začína na 5,50 € pri Canagan Free-Run Chicken a 11,42 € pri Canagan Cat Scottish Salmon pre mačky. Kompletný výber Canagan nájdete tu.

Fitmin ako zástupca lokálnych výrobcov

Fitmin z Českej republiky používa čerstvé mäso z českých fariem v kvalite, ktorá by sa mohla použiť aj v polievke či vo fašírkach pre ľudí. Kombinuje ho s výživným sušeným a hydrolyzovaným mäsom. Vďaka sofistikovanému procesu extrúzie sa pri výrobe môže použiť svalovina a vnútornosti, ktoré neprešli žiadnou tepelnou úpravou.

Pri vysokom tlaku a teplote okolo 130° C vznikajú granule, ktoré sú zbavené baktérií a mikroorganizmov bez toho, aby došlo k strate živín a výživných látok.

Aj Fitmin kombinuje mäso so zdravými sacharidmi zo zeleniny a s bylinkami, nevyhýba sa však ani exotickejším zložkám ako riasa chlorella či huba shitaki. Tie sú predsa vysoko prospešné aj pre ľudí, tak prečo ich nepridať do krmiva pre našich domácich miláčikov?

Vyznajte sa v produktových radách

 • Super prémiové krmivá Fitmin Purity je najvyššia rada pre psy a mačky na bezobilninovej diéte
 • Fitmin for Life je doplnková rada s vlhkými krmivami

65494969 1225270280987209 4410274390369894400 o 1

Zdroj obrázku: Facebook Fitmin

Zhrnutie

 • Krmivo je od nášho suseda, takže nemuselo cestovať zďaleka 🙂 
 • Obsahuje prídavok funkčných prírodných látok pre podporu zdravia
 • Rodinná firma, z ktorej cítiť lásku k zvieratám
Cena

Cena za 1 kg granúl začína na 2,93 € pri Fitmin Dog Medium Senior a 8 € za 1 kg pre všetky mačacie granule. Kompletný výber Fitmin nájdete tu.

Lacné holistické krmivo s funkčnými látkami ThePet+

Mladá česká značka holistického krmiva thePet+ sa zameriava na posilnenie celkovej kondície zvieraťa, a to nie len obsahom sušeného mäsa a bylín, ale aj vysokým počtom pridaných funkčných zložiek pre podporu zdravia. Všetky ingrediencie sú v superprémiovej kvalite.

Vedeli ste, že sušené mäso zo zdravého a dobre chovaného zvieraťa môže mať až 4x viac výživných látok než čerstvé?

Vo výrobkoch ThePet+ nenájdete žiadne obilniny. Naopak, sú plné prospešných bylín ako ostropestec mariánsky či smetánka lekárska, ďalej obsahujú chlorellu, organický selén, nukleotidy a mnoho iných prírodných látok.

Zhrnutie
 • Každý produkt má minimálne 3 zdravotné benefity vďaka prídavku prospešných látok
 • Podiel výživného sušeného mäsa a čerstvého mäsa
 • Grain-free krmivo
 • Skvelá voľba pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, ale hľadajú kvalitu za rozumnú cenu
Cena

Cena za 1 kg granúl pre psov začína na 3,80 €  a pri 4,56 € pre mačky.

Udržateľné granule Bombelly pre progresívnych psíčkarov

Bombelly je najmladšia, ale aj najviac inovatívna značka v našom portfóliu. Vznikla na Slovensku v roku 2019 ako odpoveď na otázku – ako udržateľne a výživne stravovať našich psích spoločníkov bez toho, aby sme robili kompromisy v podobe chýbajúceho živočíšneho proteínu?

Bombelly využíva ako zdroj bielkovín udržateľný proteín z mušiek s anglickým názvom Black Soldier Fly, ktoré sa chovajú za dodržiavania prísnych hygienických štandardov na farmách v Holandsku.

Takéto krmivo je pre zvieratká 100% bezpečné. Vedeli ste, že hmyz je prirodzenou súčasťou potravy psov? Pretože je však veľmi malý, tvorí iba 5% podiel z celkového množstva potravy, ktoré pes zje.

Krmivo značky Bombelly je bez obilnín a hypoalergénne, preto je vhodné aj pre psíkov, ktoré trpia alergiou na mäso. Okrem 25% podielu proteínu z dohľadateľného zdroja obsahuje aj ďalších 15 druhov zeleniny, ovocia a bylín. Viac o krmive sa dozviete na stránke www.bombelly.sk.

Zhrnutie
 • Skvelá náhrada vegánskych krmív s obsahom udržateľného živočíšneho proteínu
 • Okrem toho obsahuje ďalších 20 výživných surovín a látok pre podporu celkového zdravia
 • Grain-free zloženie
 • Krmivo je balené v ekologickom obale
Cena

Cena za 1 kg suchého krmiva Full Belly Meal pre psíkov je 8 €.

Kvalitné krmivo Naturea so surovinami ako pre ľudí

Naturea je portugalský výrobca, ktorý rešpektuje zásady prirodzene vhodnej stravy (tzv. naturally appropriate food) pre domáce zvieratá. Inak povedané – vysoký pomer ľahko stráviteľného živočíšneho proteínu z čerstvého mäsa, nízky pomer rastlinného proteínu, nízke množstvo sacharidov, kĺbová ochrana a ingrediencie v kvalite vhodnej pre ľudskú konzumáciu.

Mäso, ktoré Naturea používa, nebolo nikdy mrazené a vďaka tomu si udržiava všetky vitamíny a minerály, rovnako ako chuťové atribúty.

3 3

Zdroj obrázka: NatureaPetFood.com

Vyznajte sa v produktových radách:
 • Rada Naturea Naturals obsahuje obilniny, preto je vhodná pre aktívne psi s rýchlym metabolizmom, ktoré potrebujú vysoký energetický príjem. Táto rada umožňuje dosahovať kvality ich ostatných grain-free výrobkov, avšak pri nižšej cene
 • Ostatné Naturea výrobky sú bezobilninové.
Zhrnutie
 • vysoký pomer ľahko stráviteľného živočíšneho proteínu z čerstvého mäsa
 • obsahuje aj doplnky pre kĺbovú ochranu
 • kvalita surovín je taká vysoká, že by boli vhodné aj pre ľudskú spotrebu
Cena

Cena za 1 kg krmiva pre psov začína Naturea Naturals Lamb na 6,75 €. Cena za 1 kg suchého krmiva pre mačky a mačiatka je 9,95 €. Kompletný výber Naturea nájdete tu.

Vegánske granule pre psov Benevo

Vegánska rodina z Veľkej Británie vyvinula krmivo pod značkou Benevo, ktoré neobsahuje žiadne živočíšne suroviny. Tie sú nahradené ich alternatívami rastlinného pôvodu. Vďaka tomu kvôli nim netrpelo žiadne zviera a sú oceňované vegánskymi organizáciami ako UK Vegan Society a Vegetarian Society. Najväčší podiel v krmive tvorí organická sója, ryža, organické obilniny, ďalej sladké zemiaky a rôzne druhy zeleniny. Benevo je vhodné je aj pre psíkov, ktorí trpia alergiami na bežné krmivá so živočíšnym proteínom.

Benevo využíva len rastlinné ingrediencie, čo výrazne znižuje negatívny environmentálny dopad veľkochovov a mäsovýroby.

5

Zdroj obrázku: Facebook Benevo

Zhrnutie
 • Etické cruelty-free krmivo
 • Využíva len rastlinné suroviny, a teda aj rastlinné proteíny
 • V ponuke je aj certifikované 100% organické krmivo
Cena

Cena za 1 kg granúl začína na 4,96 € za Benevo Original. Kompletný výber Benevo nájdete tu.