Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Ako na kožné problémy psov (Návod bez bolesti a liekov)

Začal sa váš pes hrýzť, škrabať, nadmerne olizovať alebo prejavovať príznaky svrbenia? Takéto správanie môže sprevádzať vážnejšie kožné problémy. Častokrát ide dlhosrsté plemená, ale výnimkou nie sú ani ich krátkosrstí psí kamaráti ako napríklad pitbull alebo rotvajler.

Krátkosrsté psy majú citlivú pokožku práve kvôli svojej krátkej srsti, nakoľko koža je viac odhalená vonkajšiemu prostrediu. Avšak bez ohľadu na dĺžku srsti, všetci majitelia psíkov by mali prijímať preventívne opatrenia proti kožným chorobám. Napríklad zabezpečiť, aby sa psík nespálil alebo používať preventívne antiparazitické prípravky proti blchám a kliešťom.

mopslik kozne problemy mopslik kozne problemy

Zapálená pokožka na krku a brušku pred a počas hojenia. V tomto prípade pomohol Skin Soother.

V situácii, keď váš pes prejavuje známky kožnej choroby sú „najjednoduchšie“ spôsoby, ako zmierniť alebo úplne odstrániť príznaky bez alebo pred návštevou veterinára: zmena stravy a užívanie doplnkov výživy alebo vhodnej kozmetiky.

Čo spôsobuje, že niektoré psy majú kožné problémy ?

Pokožka plemien ako pitbull je kvôli krátkej srsti viac vystavená poveternostným vplyvom. Je tiež náchylnejšia na alergie. Genetické predispozície niektorých plemien psov spôsobujú, že škvrny na pokožke sú citlivé na rôzne kožné choroby.

V reporte Healthy Paws z roku 2019 o nákladoch na zdravotnú starostlivosť pre domáce zvieratá sa uvádza, že 17% všetkých nahlásených návštev veterinára bolo zdôvodnených tým, že psík má kožné problémy. Na prvom mieste boli žalúdočné problémy, ktoré si vyžadovali návštevu veterinára v 26% prípadov.

U niektorých plemenách (ale aj u krížencov) je väčšia pravdepodobnosť vzniku kožných ochorení. Sú to:

 • pitbull
 • čínsky šarpej
 • foxteriéry
 • zlatí retríver
 • dalmatínci, boxeri
 • bostonskí teriéri
 • labrador
 • škótsky teriér
 • shih tzus
kozne problemy labky
zapalena koza pes

Vľavo zapálené labky francúzseko buldočka Olive s kvasinkovou infekciou pred a počas hojenia. Vpravo kožný zápal pred a počas hojenia. Zdroj obrázkov: Natural Dog Company

Ako včas rozpoznať kožné problémy

Aj keď nie ste veterinárom, nepríjemne príznaky dokážete na svojom psovi rozpoznať. Najčastejšie ide o podráždenie pokožky na bruchu, chodidlách, v kožných záhyboch a ušiach. Sprievodné príznaky sú:

 • Začervenanie
 • Žuvanie labiek
 • Suchá, svrbiaca pokožka
 • Infekcie kvasinkami
 • Nadmerné škrabanie, hryzenie
 • Vznik chrást alebo vredov

Čo spôsobuje kožné problémy u psov?

Zapálenie pokožky psa môžu spôsobiť napríklad blchy, environmentálne alergény a potravinové alergie. ďalej sú to:

Atopické alergie

Najväčším problémom môžu byť atopické alergie, ktoré spôsobujú atopickú dermatitídu. Vo väčšine domácností sú alergény ako plesne, pele, roztoče a prach prítomné bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli. My reagujeme na tieto alergény kýchaním. Imunitný systém psa reaguje svrbiacou pokožkou. Ako píše portál chovatelhospodár.sk, liečba atopickej dermatitídy psov spočíva nielen v zmiernení jej príznakov aplikáciou povrchových liečiv, ale najmä identifikáciou alergénu a následným vyhýbaním sa kontaktu psa s alergénom.

Priemyselne spracované krmivo

Podľa MVDr. Lucie Panákovej z Veterinárnej dermatológie, „Potravinové alergie sú zodpovedné za cca. 1-5% všetkých kožných ochorení u psov a približne 10% všetkých alergických dermatóz s výnimkou alergií na blšie pohryzenie.“ Pani veterinárka MVDr. Panáková ďalej uvádza, že 80% psov reaguje alergicky na 1 alebo 2 potravinové zložky, len asi 20% na 3 až 5 rôznych komponentov.”

Bohužiaľ, pätina psov je alergická na viac zložiek, čo môže viesť k dlhému procesu zisťovania, čo v skutočnosti spôsobuje kožné problémy. Sprievodné znaky môžu byť aj žalúdočné problémy ako sú chronické plyny alebo hnačky.

Medzi najčastejšie alergény v potravinách patria:

 • Kuracie mäso
 • Pšenica
 • Hovädzie mäso
 • Mliečne výrobky
 • Vajcia
 • Baranie mäso
 • Sója
 • Bravčové mäso
 • Králik
 • Ryby

Blchy a iné parazity

Dermatitída z bĺch je spôsobená tým, že imunitný systém psa reaguje na blšie sliny vpustené do pokožky po uhryznutí blchou. Najlepším spôsobom, ako predchádzať dermatitíde, je dôsledné ošetrenie, aby sa minimalizovali kožné vyrážky a podráždenie po pohryznutí hmyzom. S preventívnou liečbou sa dá vyhnúť aj iným kožným problémom, ako sú chrasty a začervenaná pokožka v dôsledku uhryznutia.

A samozrejme, aj tu platí že najlepším liekom je prevencia. Vyhnúť sa blchám vám pomôže napríklad kombinácia antiparazitického šampónu a ultrazvukového odpudzovača parazitov.

Svrab

Napríklad spomínané pitbully sú náchylné na svrab vďaka mikroskopickým roztočom, ktoré sa premnožujú vo vlasových folikulách. Tieto roztoče majú všetky psi, ale zdá sa, že imunitný systém pitbullov na ne reaguje o niečo horšie. Medzi príznaky patria lézie vyskytujúce sa v škvrnách, väčšinou na tvári, trupe alebo na nohách. V niektorých prípadoch môžete vidieť malé suché škvrny podráždenej lézie. K rozšírenému svrabu patrí plešatenie (alopécia), začervenanie kože (erytém) a výskyt šupín a lézií.

pitbull kozne problemy pes pes blchy
 

Suchá koža

Šupinatá a suchá pokožka sa zvyčajne objaví na začiatku života niektorých šteniatok. Silná suchá pokožka sa nazýva „ichtyóza“ a je ochorením, s ktorým sa šteňa už narodí. Taktiež nadmerné olizovanie jedného miesta môže spôsobiť vysušenie pokožky.

Alergény v prostredí

Sezóna alergií je problémom aj pre psov. Je ťažké udržať alergény v životnom prostredí mimo psov – najmä z trávy a peľu – preto je dôležité všímať si na svojom psovi nadmerné vylučovanie, olizovanie labiek alebo chronické infekcie uší. Plešaté škvrny a podráždené hrčky na koži sú príkladmi kožných problémov spôsobených alergiou na životné prostredie.

Kožné reakcie sa u každého psa líšia. Je dôležité, aby ste neustále sledovali akýkoľvek stav pokožky a usitili sa, že sa nezhoršuje. Zaznamenávajte si príznaky v telefóne, aby ste vedeli podrobnosti a časovú os pre veterinára pre prípad, že by ste sa potrebovali objednať na vyšetrenie kože.

Ako pomôcť hojeniu kožných problémov

Rovnako ako u ľudí, väčšina imunitného systému psa je v jeho črevách. Môžete napríklad vyskúšať BARF diétu namiesto priemyselne sprocesovanej potravy, akou sú granule.

Alebo denne pridávajte do potravy vášho psa rybí olej. Rybí, napríklad kvalitný lososvý olej Yoggies obsahuje omega-3 mastné kyseliny a môže pomôcť pokožke, srsti a celkovému zdraviu psa. Je to nielen dobré pre psiu pokožku, ale aj to je vynikajúci posilňovač imunity. Uistite sa, že tento doplnok stravy uchovávate v chlade, aby nedošlo k jeho zatuchnutiu.

Ak váš pes zle znáša rybí olej, vyskúšajte rastlinné oleje, napríklad olivový olej. Aj keď sú v porovnaní s rybím olejom o niečo menej účinné, rastlinné omega-3 sú dobrou voľbou pre citlivých psov.

Taktiež môžete vyskúšať liečiť kožné problémy povrchovo, a to prírodným hojivým balzamom na psiu pokožku Skin Soother. Skin Soother pomáha na pokožke, ktorá má problémy s vyrážkami, porezaním, popáleninami alebo suchou pokožkou. Je nabitý liečivými bylinami, ktoré sú prirodzene protizápalové a antibakteriálne. Navyše, je bezpečný aj v prípade, že ho psík zlíže.

 

Ak máte po ruke kvalitný kokosový olej, môžete ho použiť ako zvlhčovač s protiplesňovými vlastnosťami. Aplikujte lokálne. Pre psy je bezpečné ho zlízať.

Niektorí psi majú smolu a potrebu svrbenia zdedili spolu s kožnými problémami, ktoré s tým súvisia. Ako majiteľ domáceho maznáčika môžete urobiť niekoľko opatrení, aby ste minimalizovali podráždenie kože pre vášho psa.

 1. Udržujte alergény na uzde. Pravidelné čistenie a minimalizácia vystavenia alergénom môžu znížiť podráždenie pokožky.
 2. Preventívne používajte prostriedky proti blchám, ako napríklad šampóny.
 3. Pravidelne kúpte svojho psíka. Kúpanie a čistenie srsti psa môže znížiť množstvo alergénov na srsti a podporiť rast nových chlpov.
 4. Nenechajte kožné problémy trvať príliš dlho bez toho, aby vášho psa prehliadol veterinár. Vyrážka, ktorá sa nelieči a je poškriabaná, sa môže zmeniť na infekciu, ktorá môže viesť k nákladnej liečbe.