Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Ako vybrať správny postroj pre psa podľa expertov?

Postroj pre psa pomôže, keď chlpáč na obojku s vodítkom silno trhá či ťahá a môže si tak privodiť zranenie. Je nenahraditeľným pomocníkom aj v prípade, že so psom športujete. Ako však vybrať ten správny postroj práve pre vášho psa?

Aké funkcie má spĺňať dobrý postroj pre psa?

V prvom rade je účelom postroja poskytnúť vám 100% kontrolu nad pohybom psa. Psovi s veľkou silou alebo energiou nemusí obojok stačiť. Menšie plemená ako napríklad yorkshire alebo čivava si môžu jednoducho poškodiť krčnú chrbticu. Pri prudkom pohybe sa môže obojok pretrhnúť, škrtiť alebo nevytvorí dostatočný odpor na zastavenie pohybu psa. Brachycefalické plemená ako mopslík alebo francúzsky buldoček, ktoré majú od prírody sťažené dýchanie, zase na postroji ocenia väčšiu priechodnosť dýchacích ciest.
 
Pre takýchto psov znamená postroj aj väčšie pohodlie. Na rozdiel od obojku utiahnutého okolo krku, postroj sa pripína k vodítku v oblasti chrbtice alebo na zospodu na hrudi. Tým sa úplne eliminuje tlak na krčné stavce, ktorý vzniká pri obojkoch. Naopak, tlak ťahu sa rozloží na väčšiu oblasť hrude alebo chrbta. Mať kontrolu nad pohybom psom znamená, že pes je vo väčšom bezpečí. Nie jednému psičkárovo sa už stalo, že neposedný pes naháňajúci veveričku sa mu z obojka jednoducho vyšmykol. Mnohí majitelia psov nasádzajú postroj svojmu psovi hlavne vtedy, keď idú do prírody.
 

Postroj sa dá využiť aj pri výcviku odnaučenia ťahania na vodítku. Ako píše Pes Bruno„K tomuto účelu skvelo fungujú tzv. easy walk postroje. Neupínajú sa klasicky na chrbte, ale na hrudi. To zabezpečuje otočenie psa v prípade ťahania a preorientovanie jeho pozornosti na svojho pána.”

Máte záujem o Ruffwear postroj, ale nenašli ste ho v našej ponuke? Kontaktujte nás a objednáme ho pre vás.

Športujete so svojim psom? V takom prípade je kvalitný športový postroj pre dôvody spomínané vyššie nevyhnutnosťou. Športové bezpečnostné postroje majú často úchyt na prenesenie psa v rukách, trebárs cez rieku alebo priepasť. Premakané postroje pre športových psov už dve desaťročia vyrába americká značka Ruffwear. Ruffwear ponúka postroje pre všetky možné športy, od lyžovania so psom, cez hiking, climbing alebo trail running. Na každodenné nosenie vyvinuli jeden z ich najznámejších postrojov Ruffwear Front Range, ktorý disponuje až 2 úchytmi na vodítko.

 
 

Ako vybrať správny postroj pre vášho psa?

Definujte si primárny účel, na ktorý má postroj slúžiť. Chcete znížiť tlak, ktorý vytvára obojok na krčných stavcoch vášho psa? Dobre vám poslúži postroj s úchytom pre vodítko  na chrbte alebo na hrudnom koši.

Používate postroj, váš pes však pri tom stále dychčí? Radšej siahnite po postroji v tvare písmena H, ktorý sa hrudného koša vôbec nedotýka.

Plánujete so psom aktívne športovať? Siahnite po športovom postroji vyvinutom na konkrétny šport, ktorý disponuje reflexnými prvkami alebo úchytom na svetlo a ID známkou.

4 veci, ktoré si treba všimnúť pri kúpe postroja

Kupujete postroj v bežných chovateľských potrebách? Potom si pri kúpe postroja dobre všímajte:

  1. Rozmery, rozmery a ešte raz rozmery. Keď meriate obvod psa, urobte to v najširšej časti jeho hrude. Po navlečení postroja by ste mali byť schopný strčiť medzi srsť psa a postroj pár prstov (dlaňou k srsti).
  2. Aké kvalitné je kovanie resp. zapínanie popruhov? Vydrží aj prudký ťah vášho psa?
  3. Sú popruhy na postroji kvalitne prešívané a ideálne prišité priamo na postroji, čím sa znižuje možnosť odtrhnutia?
  4. Je polstrovanie (výplň) dostatočne mäkká a ľahká, aby neodierala psa na srsti?

Hľadáte postroj pre psa na každodenné nosenie?

Stále obľúbený postroj je aj tzv. nórsky typ (napríklad ako známy postroj Julius K9), hoci v posledných rokoch čelil kritike za možný negatívny vplyv na pohyb psa.

Na problematiku nórskych postrojov existuje množstvo rôznych názorov, a bohužiaľ, iba málo uspokojivých výskumov.

Psia fyzioterapeutka Zuzana Wildmannová z Fyziopes.cz nórsky postroj neodporúča a prirovnáva ho k tomu, ako keby ste si popruh od batohu uviazali okolo svojej hrude: „Nórsky postroj obmedzuje hybnosť hrudných končatín, respektíve lopatiek a ramenného kĺbu a zvlášť u psa, ktorý na tomto postroji ťahá, sa napätie prenáša najmä do hrudnej a krčnej chrbtice, ramien a lopatiek. Oveľa vhodnejší je postroj, ktorý vedie medzi prednými nohami psa a okolo hrudníka za lopatkou a neobmedzuje psa v pohybe.”

Na druhej strane, množstvo služobných psov (napr. policajné psy) používajú tento typ postroja celý život bez akýchkoľvek následkov.

Vlastný výskum ohľadom zdravotných negatív nórskeho postroja pre firmu Julius K0 vykonala aj Budapest University of Technology and Economics, ktorá zhodnotila, že nórsky postroj nijako neovplyvňuje kinematiku psieho pohybu.

Ako každý postroj, aj nórsky typ postroja môže pri nesprávnom nastavení psa obmedzovať pri pohybe a v dlhodobom dôsledku tým psovi spôsobiť zdravotné problémy.

V prípade sústavného ťahania považujeme za zdravotne vhodnejšie napríklad postroje v tvare písmena H alebo Y.