Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

10 plemien psov, ktoré sú najviac ohrozené klimatickou zmenou

Pripravili sme pre vás rebríček 10 plemien psov, ktoré pri horúčavách trpia najviac. Našli ste v zozname aj vášho psíka? Na koniec článku pridávame pár tipov ako na schladenie psa, aby ste mu zadarmo alebo pomocou technologických vychytávok spríjemnili leto.

Klimatické zmeny, ktoré aj na území Slovenska spôsobujú počas leta čoraz častejšie neznesiteľné horúčavy a návalové dažde, majú negatívny vplyv nielen na zvieratá vo voľnej prírode, ale aj našich chlpatých spolubývajúcich. Posledných 5 rokov bola globálna teplota najvyššia v histórii meraní. V rekordne teplom roku 2016 bolo vo Veľkej Británii, krajine známej svojim miernym podnebím, hospitalizovaných takmer 400 psov kvôli chorobám spôsobených teplom. U viac než 50 psov bolo ochorenie fatálne.

Dôležitým zistením je, že akýkoľvek pes vážiaci viac než 50 kg je vo väčšom ohrození choroby z tepla, a to bez ohľadu na plemeno.

Rebríček vychádza z článku z časopisu Bloomberg, ktorý čerpal informácie zo štúdie zverejnenej na vedeckom webe Nature.com. Výskum prebehol vo Veľkej Británii na základe dát zo zdravotných vyšetrení viac než 900 000 psov v roku 2016.

Najčastejšie ochorenia, ktoré sa spájajú s teplom sú infarkt, vyčerpanie z tepla, úpal alebo prehriatie. Dôležitým zistením je, že akýkoľvek pes vážiaci viac než 50 kg je vo väčšom ohrození choroby z tepla, a to bez ohľadu na plemeno. Druhou rizikovou skupinou sú psy staršie ako 12 rokov. Čistokrvné plemená sú vo všeobecnosti ohrozenejšie než miešanci.

labrador retriver
Labrador retríver je klimatickou zmenou ohrozený menej ako iné plemená.

Najčastejšie sa vyskytujúcim plemenom medzi 900 000 analyzovanými psíkmi bol labrador retríver, ktorý je obľúbený aj na Slovensku. Výskum ukázal, že labrador retríver je 2.7 krát menej náchylný na choroby z tepla než zlatý retríver. Hoci obe plemená majú podobnú stavbu tela, zlatý retríver má hustejšiu srsť.

V zozname majú najčastejšie zastúpenie brachycefalici, rasy so skráteným ňucháčom a širokou lebku, napríklad anglický buldog či mops, ale do istej miery aj Gavalieršpaniel Kráľ Karol. Oproti iným plemenám (napr. kólia alebo bígl) sú brachycefalické plemená so sploštenou tvárou až dvojnásobne náchylnejšie na ochorenia z tepla.

Rebríček 10 plemien, ktoré sú najviac ohrozené klimatickou zmenou

10. Boxer

Boxeri so svojimi sploštenými nosmi a širokými hlavami sú obzvlášť náchylní na úpal. Skrátený dýchací aparát pre nich znamená, že sa nedokážu rýchlo ochladiť. Stres z tepla má väčší vplyv na boxerov ako na iné plemená.

boxer

9. Zlatý retríver

Zlatý retríver je veľké plemeno s hustou srsťou. Pri vyšších teplotách by ste mali byť na pozore a vedieť na svojom psovi rozpoznať varovné znaky prehriatia. Najmä ak váš retríver trpí nejakou chorobou, napríklad paralýzou hrtana, nadváhou alebo má už úctyhodný vek. 

zlati retriver

8. Anglický špringeršpaniel

Hoci je anglický špringeršpaniel najväčšie plemeno medzi španielmi, v boji s horúčavami mu to nepomáha. Miluje vodu, pohyb a aportovanie, čo preňho počas horúcich dní môže byť riskantné. 

anglicky springerspaniel

7. Mopslík

Dychčanie je spôsob, akým psy regulujú svoju telesnú teplotu. Kvôli plochej hlave, skrátenému nošteku a zúženým nozdrám sa mopslík, typický zástupca brachycefalického plemena, nedokáže efektívne ochladzovať.

mopslik

6. Cavalieršpaniel Kráľ Karol

Malé plemeno pôvodom z Anglicka, ktoré bolo obľúbené už na kráľovskom dvore. Ďalší majiteľ skráteného ňufáka a širokej lebky.

kral karol

5. Chrt

Snáď najväčšie prekvapenie v rebríčku je chrt. Napriek ich rovnému ňufáku, tenkej srsti a chudej postave, chrty majú veľký podiel svalov a veľkú chuť behať, bez ohľadu na číslo, ktoré ukazuje teplomer. To z nich robí najlepších adeptov na úpal po fyzickej aktivite.

chrt

4. Bordeauxská doga

Známa aj ako francúzsky mastiff. Je citlivá na teplé počasie a musí sa vyhýbať dlhšiemu pobytu na slnku.

bord doga 1

3. Francúzsky buldoček

Podobne ako buldog, francúzsky buldoček má plochšiu tvár a nos, čo mu spôsobuje sťažené dýchanie. Úpal alebo prehriatie je jedna z najčastejších chorôb, ktoré sa týmto drobcom môžu prihodiť.

francuzsky buldocek

2. Buldog

Psy sa nedokážu ochladzovať potom tak, ako to robia ľudia. Dýchanie je jeden z mála prostriedkov, ktoré im na to príroda nadelila. A práve skrátený dýchací aparát robí z buldoga plemeno labilné na úpal.

bulldog v2

1. Čau-čau

Pri pohľade na čau-čau nie je prekvapením, že toto exotické plemeno pôvodom z Číny, s hrubým huňatým kožuchom, silným svalstvom, hrivou pripomínajúcou leva a skráteným ňucháčom ťažko znáša vysoké teploty. 

cau cau

Ako ochladiť psa počas horúčav

Niekoľko jednoduchých tipov, čo môžete pre svojho psíka urobiť, aby ste mu spríjemnili horúce dni a preventívne zabránili úpalu.

1. Hydratujte nielen doma

Miska s čistou vodou v domácnosti je samozrejmosťou. Nezabudnite však ani na hydratáciu počas dlhšieho venčenia alebo spoločného výletu. Na tento účel sa osvedčili skladacie cestovné misky, ktoré zaberú minimum miesta a sú okamžite pripravené na použitie. Stačí ich v pravú chvíľu naplniť vodou.

skladacia miska beco
Skladacia cestovná miska od značky Beco zo zdraviu nezávadného silikónu.

2. Vyhýbajte sa najväčším horúčavám

Venčite skoro ráno alebo večer, keď teplota ešte nekulminuje. Vyhýbajte sa rozhorúčeným plochám ako parkovisko, žeravý asfalt alebo rozpálené kamene. Nechajte svojho psa oddychovať len v tieni alebo mu vytvorte v byte prievan. Nezabúdajte, že váš pes nemá topánky ako vy.

3. Zaobstarajte svojmu psovi chladiacu podložku

Chladiace podložky ochladzujú telo psa bez toho, aby mu spôsobili teplotný šok. Podložka bude váš ideálny spoločník, pokiaľ psa nechávate samého v rozpálenom sídliskovom byte. Väčšinou sú vyrobené z umývateľného nylonu a sú dostupné v rôznych veľkostiach. Môžete si vybrať chladiacu podložku, ktorá sa vopred ochladzuje v chladničke alebo samochladiace podložky s gélovou výplňou, ktorá sa aktivuje potom, čo si pes na ňu pes ľahne.

4. Osviežujte svojho psa vodou

Čo je lepšie ako hodiť sa počas horúceho dňa do vody? Naši štvornohí priatelia si to užívajú tiež! Hadica na záhrade, jazero, postrekovač naplnený vodou, mokrý uterák či sprcha sa môže stať vašim novým obľúbeným spôsobom, ako bojovať s horúčavou. Aj keď, s tou sprchou si nie sme úplne istí ? 

Dávajte si však pozor, ak už máte podozrenie na úpal alebo prehriatie. V takom prípade by mu mohla náhla výrazná zmena teploty vážne uškodiť. O správnom postupe ako ochladiť psa pri úpale píše Pes Bruno.

5. Vyhýbajte sa rozhorúčeným plochám

Chôdza po horúcom asfalte v lete môže vášmu psovi spôsobiť problémy s labkami. Môžu sa spáliť, popraskať a dokonca viesť k dočasnej neschopnosti chôdze. Pokiaľ môžete, vyberajte na venčenie mäkké, trávnaté povrchy alebo aspoň preventívne použite ochranný balzam na labky. Ak sa škoda už napáchala, na zmiernenie spálenia môžete zasa použiť liečivý balzam na labky.

6. Pri športových aktivitách používajte chladiacu vestu

Ak sa chystáte so psíkom na túru alebo spoločný beh, pouvažujte nad investíciou do chladiacej vesty. Chladiaca vesta stimuluje tieň tým, že blokuje slnečné lúče na koži vášho psa, chráni ho pred UV žiarením a pomáha odvádzať telesnú teplotu.

ruffwear jet vest
Chladiaca vesta Jet Stream od americkej značky Ruffwear.

7. Najlepším liekom proti klimatickej zmene je uvedomelé nakupovanie a spotreba

Proti horúčavám by sme nemuseli bojovať, ak by sme ich svojim životným štýlom a nákupným správaním sami priamo či nepriamo nespôsobovali. Ako to súvisí s vašim psom? Aj pri nákupe pre psíka si môžete vybrať produkty s nižšími emisiami skleníkových plynov, napríklad ekologické hračky a doplnky od značky Beco Pets, rastlinné pamlsky od Benevo alebo rovno celé udržateľné krmivo od Bombelly.