Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

4 kroky ako uľaviť psovi, ktorého trápi suchý ňufák

Studený vlhký ňufák sa u psa považuje za znak zdravia. Do istej miery to platí. Psí ňufák prirodzene vylučuje hlien, ktorý mu pomáha zachytávať častice pachu na povrchu nosa. Čo však robiť v prípade, že je nos vášho psa teplý a suchý? Znamená to, že ho trápi zdravotný problém?

 Nie nevyhnutne. Suchý ňufák u psa sám o sebe nemusí signalizovať chorobu alebo nekomfort. Niekedy to jednoducho znamená, že váš chlpáč si ňufák chvíľu neoblízal. Avšak príznaky ako zhrubnutý či šupinatý nos môžu signalizovať isté zdravotné problémy. A určite psíkovi nie sú príjemné.

Spísali sme pre vás 4 jednoduché kroky, pomocou ktorých môžete urobiť správnu diagnostiku a zároveň sa o ňufák svojho chlpáča adekvátne postarať. Pozor! Pokiaľ problém so suchým či šupinatým ňufákom pretrváva, riešenie patrí do rúk odborníka.

1. KROK: Všímajte si, kedy je ňufák vášho psa suchý a kedy vlhký 

Všímajte si a spravte si poznámku vždy, keď sa vám zdá, že ňufák psa je suchší ako by mal byť.

Deje sa to iba v určitých časoch dňa alebo roka? Ako často sa to stáva? Ako dlho trvá stav suchého nosa? Pri samodiagnostike berte do úvahy najčastejšie dôvody suchého nosa, ktoré vám pomôžu určiť a následne aj odstrániť príčinu suchého ňufáku.

Časté dôvody suchého ňufáku 

1. Pes bol vystavený suchému vzduchu

 Pokiaľ spolu trávite čas na horúcom letnom slnku, je možné, že sa ňufák vášho psa opáli. Pre pokožku (a nos) je ľahké vyschnúť aj počas chladných zimných mesiacov. A to najmä ak váš pes trávi čas pred ohrievačom alebo iným zdrojom teplého fúkaného vzduchu.

2. Psík má alergiu

Rovnako ako ľudia, aj u psov sa môžu vyvinúť alergie. Spúšťačom alergie môžu byť konkrétne druhy potravín, hračky z nevhodného materiálu alebo čistiace prostriedky do domácnosti. Dokonca aj plastová nádoba na vodu a jedlo vyrobená z nevhodného alebo dokonca toxického materiálu.

3. Pes má problémy s olizovaním nosa

Brachycefalické plemená ako mopslík a buldog majú ťažkosti s olizovaním nosov, pretože ich ňufáky sú krátke a sploštené. Ostatné plemená, ako napríklad pudlík, sú zase náchylné na upchaté nosné kanáliky, ktoré tiež môžu vysúšať ňufák. 

4. Váš pes sa práve prebudil

Keď pes spí, nelíže si nos 🙂 Suchý ňufák po prebudení z hlbokého spánku bez akýchkoľvek ďalších príznakov nič neznamená. 

5. Psík je dehydratovaný

 Dehydratácia je často výsledkom namáhavého cvičenia, najmä keď je vonku vysoká teplota. Majte pre svojho psa vždy k dispozícii čerstvú vodu, a to aj počas cvičenia alebo túry. Na tento účel môžete so sebou nosiť napríklad cestovnú skladaciu misku z netoxického materiálu. Zapamätajte si, že psi by mali vypiť každý deň približne 50 ml vody na 1 kg svojej váhy.

6. Skontrolujte, či váš pes nemá vysušené ďasná

 Venovať zvýšenú pozornosť ďasnám vášho psa je dôležitým zvykom. Najmä ak vás pes spolu s vami vedie aktívny životný štýl. Vždy, keď u psa spozorujete suchý nos, skontrolujte aj ďasná. Ak sú ružové a vlhké na dotyk, je to znak správnej hydratácie. Ak sú suché, lepkavé a bledé, váš pes je pravdepodobne dehydratovaný.

 Tmavé ďasná môžu byť tiež indikátorom iných závažných zdravotných problémov, vrátane nízkeho krvného tlaku, anémie alebo cyanózy. Ak ďasná vášho psa zmenia farbu na tmavo fialovú, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára.

2. KROK: Odstráňte potenciálne alergény

Dôvody alergie sa môžu u každého psa líšiť. Existuje niekoľko kľúčových alergénov, ktoré sa môžete pokúsiť odstrániť, aby ste postupne eliminovali vinníkov alergických reakcii vášho psa. Prekvapivo, aj blízky kontakt s nekvalitným plastom (napríklad s miskou) môžeme byť dôvodom na alergiu.  

Niektoré lacné pamlsky a čistiace prostriedky môžu tiež vyvolávať alergie. Vždy používajte čistiace prostriedky vhodné aj do domácnosti so zvieratami, napríklad tie od značky Simple Solution. Pokúste sa určiť akékoľvek zmeny životného prostredia psa v čase, keď ste na ňom spozorovali suchý ňufák.

3. KROK: Zvýšte vlhkosť ňufáku nanášaním balzamu

Či už váš pes potrebuje dočasnú úľavu alebo pravidelnú starostlivosť (áno, myslíme vás, mopslíky), liečivý balzam na ňufák zo 100% prírodných ingrediencií ako Snout Soother od Natural Dog Company pomôže zvlhčiť suchý nos vášho psa a udržať ho v zdravej kondícii.

TIP 4: Sledujte, či sa objavia iné príznaky

Na liečbu suchého nosa väčšinou stačí pár dobrých návykov a balzam Snout Soother. Ak však nezaznamenáte žiadne zlepšenie ani po vykonaní vyššie spomenutých zmien, poraďte sa so svojím veterinárom, ktorý vám navrhne metodickú liečbu a pravdepodobne aj testovanie alergií.

Zaznamenávajte si aj ďalšie príznaky ako je horúčka, suché oko, letargia, zvracanie, hnačka alebo zmeny chuti do jedla. V kombinácii s dlhodobo suchým ňufákom by také príznaky mohli byť signálom závažnejších zdravotných problémov ako je diskoidný lupus erythematodes, pemfigus alebo hyperkeratóza.

Extra: použitie domácich prostriedkov na suchý ňufák 

Môžem na psí ňufák použiť detský olej?

Detský olej sa dá bezpečne používať na srsť, ale mal by sa aplikovať s rezervou. Napriek nevinnému názvu „detský“ môže často obsahovať chemikálie a vonné látky, ktoré nie sú stráviteľné. Akýkoľvek prípravok, ktorý dáte svojmu psovi na nos, si totiž zaručene čiastočne zlíže. Preto by ste mali používať kozmetiku, ktorá je 100% z prírodných ingrediencií.

Môžem na ňufák použiť kokosový olej? 

Kokosový olej môžu byť rovnako užitočný pre psov ako pre človeka. Organický kokosový olej je kľúčová zložka v balzamoch od Natural Dog Company. Tento olej má silnú hydratačnú schopnosť pre suchý ňufák, pokožku aj srsť vášho psa. Ale ak ste sa práve rozhodli naniesť na vášho domáceho maznáčika kokosový olej, začnite pomaly a šetrne. Dávajte pozor, aby si ho pes nezlízal príliš rýchlo, pretože kokosový olej sa vstrebáva pomalšie ako Snout Soother. 

A čo tak ňufák a bravčová masť?

 Bravčovú masť môžete použiť ako zvhlčovač ňufáka, ale aj tu hrozí rýchle zlízanie, nakoľko bravčová vôňa je pre psa veľkým lákadlom. 

Pozrite si celú ponuku liečivých bazlamov od Natural Dog Company.