Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

5 najhorších surovín, ktoré obsahujú lacné granule

Lacné granule síce nezaťažia vašu peňaženku, odnesie si to však zdravie vášho psíka. Niektorým surovinám je lepšie sa vyhnúť. Pretože to, čo ušetríte na krmive, budete musiet nakopon minúť u veterinára.

lacne granule farbivo

1. Vedľajšie produkty živočíšnej výroby

Po tom, ako sa jatočné zviera oberie v mäsokombináte o všetko mäso vhodné na ľudskú konzumáciu, zostane z neho odpad ako perie, blany, kosti a niektoré orgány a mäso, ktoré nie je využívané na ľudskú spotrebu. Tieto zbytky sa označujú ako vedľajšie produkty mäsovej výroby (po anglicky meat-by-products) a sú lacným, ale často aj menej kvalitným zdrojom bielkovín.

Konzumácia vnútorných orgánov je pre psy aj mačky odporúčaná. Problém s vedľajšími produktmi mäsovej výroby je ten, že nevieme v akom pomere sa tam tieto výživné suroviny nachádzajú a zároveň nevieme, z akých (zdravých) zvierat pochádzajú.

Kedy byť na pozore

Pokiaľ pri mäse nie je uvedený aj konkrétny zdroj, napríklad „vedľajšie produkty z kuraťa”, ide pravdepodobne o zmes z rôznych neidentifikovaných mäsových zdrojov. V USA boli známe aj prípady, keď sa do takéhoto produktu spracovávali aj zdochliny či zvieratá zabité pri autonehodách.

vedlajsie produkty zivocisnej produkcie

 Preto vyberajte krmivá, ktoré:

  • konkrétne pomenujú zdroj mäsa, múčky a vedľajších produktov mäsovýroby (napr. čerstvé bravčové mäso, kuracia múčka, losos)
  • konkrétne pomenujú vnútorné orgány, ktoré obsahujú (napr. kuracia pečeň)

2. Celulóza

Celulóza je rastlinná vláknina, ktorú mäsožravce nedokážu stráviť. Čo potom robí v lacných granuliach? Využíva sa na zvýšenie objemu krmiva na úkor iných, drahších surovín. Pretože celulóza neobsahuje takmer žiadne kalórie, je obľúbenou výplňou najmä v granuliach pre staršie alebo obézne psy. Pretože keď ju psy nevedia stráviť, nemôžu z nej ani priberať, však?

3. Lepok

 V posledných rokoch je populárny trend tzv. grain-free krmív. Pravdou je, že obilniny nie sú takou hrozbou, akú z nich robia niektorí výrobcovia krmív. Napríklad bulgur je kvalitným zdrojom sacharidov a vlákniny, a zároveň má aj vysokú nutričnú hodnotu. Obilninový alergén lepok je však problém pre psov s citlivým trávením alebo potravinovou alergiou.

A taktiež keď je na prvom mieste v zložení, čo je v prípade lacných granúl takmer pravidlom. Lepok funguje ako lepidlo, ktoré drží granule pohromade a zároveň zvyšuje podiel bielkovín. Pokiaľ svojho psa považujete za mäsožravca alebo všežravca, nemalo by byť na prvom mieste mäso?

Kvalitné krmivá s obilninami v našej ponuke: 

obilniny v krmive

4. Živočíšny tuk neznámeho pôvodu 

Živočíšny tuk môže byť vysoko nutrične hodnotný (rybí olej, kurací tuk) alebo pochybnej kvality bez udania pôvodu. Napríklad v tomto krmive Canagan pre mačky je jasne označené, že tuk pochádza z divo žijúceho lososa. Pokiaľ výrobca udáva niečo ako “rafinovaný živočíšny tuk”, ruky preč od tohto krmiva. 

5. Konzervanty a umelé farbivá 

V prípade konzervantov si rôzne štúdie často protirečia. Napríklad BHT sú podľa jednej štúdie účinné antioxidanty zabraňujúce rakovine, a podľa druhej sú zasa prepojené na jej vznik. Oba konzervanty využívané v priemysle z krmivami BHA aj BHT sú v EÚ prísne regulované, zatiaľ čo v USA sú bežne rozšírené. Sorbát draselný napríklad dokázateľne irituje kožu, oči aj dýchacie orgány. 

Lacné granule môžu obsahovať aj lahôdky ako… 

Kukuričný lepok, ktorý používajú výrobcovia, keď chcú nahradiť už aj tak lacnú kukuricu, ďalej nadbytok cukru v rôznej forme (karamel, sacharóza a iné), losos z umelého chovu plný rastových hormónov a antibiotík atď. 

losos v divocine

Lacné granule zabíjajú pomaly

Chcete mať doma zdravé zviera po fyzickej aj psychickej stránke? Potom ho nekŕmte granulami z podradných surovín, ale nájdite také, ktorých pri rovnakej cene spotrebujete menej, ale vaše zviera bude rovnako sýte a oveľa lepšie vyživené. Ak si nemôžete dovoliť kvalitné granule pravidelne, môžete aspoň striedať lacné a prémiové značky. Samozrejme len v prípade, že váš pes alebo mačka je zvyknutá tráviť na proteíny z rôznych živočíšnych zdrojov.   

Chcete ušetriť a zároveň kŕmiť zdravo? Riešenie existuje.

Pokiaľ máte obmedzený rozpočet, určite vám odporúčame vyskúšať vynikajúce krmivá pre psy a mačky od holistickej značky ThePet+. Tomuto českému výrobcovi sa podarilo vyrobiť granule s vysokým obsahom kvalitného mäsa a pritom udržať cenu len 3,68 € za 1 kg.