Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

5 dôvodov, prečo by ste mali vášmu psovi ponúknuť rastlinné pamlsky

Rastlinné pamlsky pre psov nabrali posledné roky na popularite. Ak ste ich ešte nevyskušali, možno vás presvedčíme, že z extra nádielky ovocia a zeleniny v potrave môže mať váš psík úžitok. A nielen on 🙂

1. Rastlinné pamlsky pre psov sú zdravé a ľahko stráviteľné 

Zo psa sa za tisícky rokov spolubývania s človekom stal všežravec. Dokonca ani priamy predok psa, vlk, nemá v prírode 100% živočíšne zloženie potravy. Tráviaci trakt psa dokáže okrem mäsa bez problémov stráviť aj rastlinnú potravu. Nie nadarmo kvalitní výrobcovia pridávajú do krmiva aj rôzne druhy ovocia, zeleniny či byliniek. Výnimkou je len krmivo s vysokým obsahom alergénov, akými sú napríklad pšenica alebo iné obilniny.

Pozitívny účinok rastlinnej potravy u psov je porovnateľný s tým, aký účinok má táto strava na ľudí. Nezaťažuje trávenie, je nabitá prírodnými vitamínmi a antioxidantmi a v neposlednom rade, skvele chutí. 

Či budú rastlinné pamlsky doplnkom ku granulám a konzervám s vysokým obsahom mäsa alebo sa stanú súčasťou veterinárom nariadenej diéty, to už necháme na vás. V každom prípade, z výživných rastlinných pamlsiek môže mať úžitok každý psík. Špeciálne si pochutnajú psy, ktoré trpia na niektorú z nižšie menovaných chorôb a ich výber komerčných pamlsiek je značne limitovaný.

2. Rastlinné pamlsky sú nízkotučné

Pokiaľ si váš psík neustrážil váhu, na komerčné pamlsky s vysokým obsahom pšenice a sacharidov (áno, myslíme tým tak obľúbené piškóty) by ste mali radšej zabudnúť. Naopak, bezobilninové zeleninové pamlsky majú veľmi nízku kalorickú hodnotu, takže psík si na nich pochutí aj bez toho, aby zvyšovali jeho (nad)váhu. 

Napríklad všetky tri príchute pamlsiek Healthy Bites od Soopy majú len 3 kalórie na 1 porciu 

Ak so psíkom trénujete a motivujete ho formou mäsových pamlsiek, mali by ste ich započítať do celkového kalorického príjmu v potrave vášho psa. Pri rastlinných pamlskách s nízkou kalorickou hodnotou je toto číslo zanedbateľné, takže mu môžete dať jeho bežnú porciu bez obáv z toho, že mu nechtiac dopomôžete k obezite.

3. Rastlinné pamlsky sú vhodné pre psíkov trpiacich rôznymi chorobami 

Napríklad všetky rastlinné pamlsky od Soopa sú vysoko vhodné pre psov trpiacich chorou pečeňou alebo obličkami. Tieto zdravé pamlsky sú tiež skvelý výber, pokiaľ váš pes trpí potravinovou alergiou, zlým trávením alebo zníženou imunitou. Navyše, žuvacie pamlsky alebo pamlsky špeciálne určené na hryzenie pomáhajú vášmu psovi udržiavať čistú ústnu dutinu a zároveň aj príjemnejší dych. 

4. Rastlinné pamlsky sú udržateľnejšie a etickejšie ako tie z mäsa 

Až 14% globálnych emisii skleníkových plynov pochádza zo živočíšnej produkcie. V rámci toho spotrebuje výroba krmív pre domáce zvieratá viac než štvrtinu výrobných zdrojov.

Živočíšna produkcia spôsobuje rad ekologických problémov. Vysoká spotreba vody a krmiva potrebného na produkciu mäsa, nadmerná tvorba skleníkových plynov počas chovu, zaberanie poľnohospodárskej pôdy kvôli chovu, neetické, ba priam až kruté zaobchádzanie so zvieratami atď., to sú len niektoré z problémov živočíšnej produkcie. 

Vedeli ste, že na každý 1 kg hovädzieho mäsa pripadá 46,2 kg vyprodukovaných emisii skleníkových plynov?

Výberom rastlinných pamlsiek neuškodíte životnému prostrediu, iným zvieratám a už vonkoncom nie svojmu psíkovi. 

5. Väčšina rastlinných pamlsiek je hypoalergénna

Podľa výskumov, zhruba 10 až 20% svetovej populácie psov trpí nejakou formou alergie. Najčastejšími spúšťačmi alergií v potrave pre psov sú obilniny, kuracie mäso a kukurica. Ak váš pes trpí zažívacími problémami, ktoré sa prejavujú nadmerne zapáchajúcou alebo riedkou stolicou, nepríjemným dychom, svrbením či dokonca dávením, je najvyšší čas:

 1. navštíviť veterinára, ale to už asi viete
 2. preventívne zabezpečiť vášmu psovi hypoalergénne krmivo a pamlsky. 

Extra tip: ktorá zelenina a ovocie nie je vhodná pre vášho psa?

Možno ste si všimli, že pamlsky Soopa Chew obsahujú iba 100% kokosovú dužinu, papáju alebo sladké zemiaky. Ak by ste si podobné pamlsky chceli pripraviť doma, overte si, ktoré ovocie a zelenina je pre psíkov bezpečná. Prinášame vám krátky zoznam nevhodných potravín , ktoré sa nám najčastejšie nachádzajú v domácnosti.

POTRAVINY, KTORÉ SU PRE PSOV NEVHODNÉ AŽ NEBEZPEČNÉ:

 • mandle, kešu a najmä nie makadamové orechy
 • cesnak, cibuľa a ostatné cibuľoviny
 • čokoláda a kávové zrná
 • hrozno a sušené hrozienka
 • broskyne a slivky (najmä kvôli kôstkam)
 • avokádo
 • citrusové ovocie
 • nezrelá zelenina, najmä zelené paradajky
 • väčšina strukovín, najmä v surovom stave

Ak sme vás presvedčili, že rastlinné pamlsky by mali mať v jedálničku vášho psa svoje miesto, môžete si pozrieť našu ponuku zdravých pamlsiek od Soopa alebo vegánske pamlsky Benevo.