Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Jediný návod na kŕmenie šteniatka, ktorý budete potrebovať (aj s tabuľkou pre dávkovanie)

Doniesť si domov šteniatko prináša toľko výziev, že na dumanie nad výberom a dávkovaním krmiva niekedy nezostáva čas. Preto sme pripravili jednoduchý návod na kŕmenie šteniatka, kde vysvetľujeme ako vybrať krmivo, ako na dávkovanie granúl a kedy prejsť na krmivo pre dospelého psa.

 Obsah návodu na kŕmenie šteniatka:
 1. Čím kŕmiť šteniatko
 2. Ako často kŕmiť šteniatko
 3. Ako dávkovať krmivo + orientačná prehľadná tabuľka
 4. Pár tipov na záver 

1. Čím kŕmiť šteniatko?

Ako prvé zistite, čím bolo šteniatko kŕmené doteraz
Mali by ste vedieť, čím bolo šteniatko kŕmené pred tým, než ste si ho zadovážili. Je to dôležité najmä pre to, aby si trávenie psíka zvyklo na prechod na inú stravu. Uľahčite šteniatku prechod do nového prostredia niečím familiárnym. Kŕmte šteiatko aspoň pár dní rovnakým krmivom ako predchádzajúci majiteľ. 
 
steniatko so svojou mamou

 

Pokiaľ chcete toto krmivo zmeniť, urobte to postupne, nie zo dňa na deň. Začnite napríklad pomerom 80 % pôvodného a 20 % nového krmiva. Každý deň primiešajte do pôvodného krmiva väčší podiel nového krmiva. Prechod na nový typ krmiva, či už sú to granule alebo konzervy, by mal trvať zhruba 5 -7 dní. Na konci siedmeho dňa budete mať v miske už len vami vybrané krmivo. Tento princíp postupného zvyšovania podielu nových granúl by ste mali uplatňovať vždy, keď meníte krmivo alebo výrobcu. 

 

 

Následne vyberte krmivo s ohľadom na jeho výživový obsah 

Krmivo pre šteniatka by malo obsahovať viac živín ako krmivo pre dospelého psa, preto sa odporúča siahnuť po krmive špeciálne určenom šteňatám. Nemusí to však byť pravidlo, pretože niektorí výrobcovia pri krmive pre šteniatka iba zmenšia veľkosť granúl alebo pomer niektorej zo surovín. Všeobecne platí, že výberom kvalitného krmiva pre šteniatka alebo pre „all life stages”, teda pre psy v každom veku, nič nepokazíte.

Zdôrazňujeme slovo kvalitného, pretože pre fyzický a psychický vývoj rastúcich šteňatách je nutričný obsah krmiva ešte dôležitejší ako pre dospelých psov. Psík nie je lacná záležitosť, na krmive by ste však nemali robiť kompromisy.

Rôzne prístupy výrobcov v našej ponuke: 

 • český Yoggies odporúča pre šteniatka MINIGRANULE, teda granule pre psy v každom veku s menšou veľkosťou granúl. Odporúčame vyskúšať vzorku a zistiť, ktorá príchuť vášmu šteniatku chutí najviac.
 • Canagan má taktiež granule pre psy v každom veku vrátanie šteniatkovského, rozlišuje sa iba veľkosť granúl (medzi malé plemená a veľké plemená)
 • Euro-Premium a Acana májú granule určené špeciálne pre šteniatka.

2. Ako často kŕmiť šteniatko?

Záleží to od veku šteniatka.

Šteniatka medzi 6 až 12 týždňov kŕmte 4x denne

Podobne ako ľudské bábätká, aj šteniatka potrebujú menšie dávky viackrát za deň. Psíky mladšie ako 3 mesiace by ste mali kŕmiť menšími dávkami 4x do dňa. Ak kŕmite granulami, môžete ich skúsiť pokropiť vodou a nechať najskôr zmäknúť.

Šteniatka medzi 3 až 6 mesiacmi kŕmte 3x denne

V tomto veku by malo vaše šteniatko strácať svoju „šteniatkovosť” a naberať obrysy tela dospelého psa. Frekvenciu podávania dávok môžete znížiť na 3x denne.

Šteniatka medzi 6 mesiacmi a jedným rokom kŕmte 2x denne

V tomto veku môžete začať svojmu psíkovi podávať na 2 porcie denne. Malé plemená rastú rýchlejšie a dosiahnu dospelosť ešte pred 1 rokom života. Veľkým plemenám to môže trvať 15 až 25 mesiacov. Malé plemená preto môžu prejsť na krmivo pre dospelé psy zhruba v 7 – 8 mesiacoch, väčšie plemená na konci 1 roka. Ak si nie ste istý, radšej predĺžte podávanie krmiva pre šteniatka, než by ste ho začali kŕmiť krmivom pre dospelé psy príliš skoro.

Pes starší ako 1 rok kŕmte 2x denne, prípadne 1x

Môžete mu podávať krmivo pre dospelých psov 2x denne.

3. Ako dávkovať krmivo pre šteniatka?

Na zadnej strane každého obalu od krmiva nájdete tzv. feeding guide, teda tabuľka s odporúčaným dávkovaním.Najdôležitejšie parametre v nej sú vek a váha vášho šteniatka. Neposedné šteniatko odvážite tak, že odvážite samého seba so šteniatkom na rukách a od tohto čísla odrátate vašu vlastnú váhu. Následne v tabuľke už len nájdete výslednú váhu šteniatka. Univerzálna odporúčaná gramáž krmiva pre šteniatka všetkých plemien neexistuje, nakoľko vaše šteniatko môže ako dvojmesačné vážiť 2 kg aj 12 kg. Tomu treba prispôsobiť aj dávkovanie.

Orientačná tabuľka dávkovania bezobilninových granúl pre šteniatka. Váha granúl je v gramoch.

davkovanie granul steniatka

Tabuľka z Wellbeloved slúži pre vašu orientáciu. Nezabudnite, že každý psík má jedinečný organizmus aj životný štýl, ktorý by sa mal odraziť na jeho stravovaní. Vo feeding table na „all breed” krmivách, ktoré sú určené pre všetky plemená, sa občas môže namiesto súčasnej váhy šteniatka uvádzať jeho predpokladaná váha v budúcnosti.

4. Pár dobrých tipov na záver

 • Snažte sa kŕmiť šteniatko vždy v rovnakom čase. Pokiaľ vaše šteňa do 20 minút nezje celú porciu, vezmite ju z jeho dosahu. Tieto opatrenia pomáhajú predísť vyberavému správaniu v budúcnosti.
 • Pamlsky sa zarátavajú do celkového kŕmenia psíka. Pokiaľ ste spolu trénovali a psík dostal väčšie množstvo pamlsiek, adekvátne zmenšite následnú porciu jedla. Výnimkou sú rastlinné pamlskyktoré majú nízku kalorickú hodnotu.
 • Váš pes by mal mať za každých okolností prístup k miske s pitnou vodou. Najmä dehydratované suché krmivo totiž neobsahuje skoro žiadnu vlhkosť.
 • Zapamätajte si, že každý pes je jedinečný. Nie ste si niečím istý? Konzultuje to s chovateľom, od ktorého ste si šteniatko zadovážili alebo s vašim veterinárom. 
 • Pokiaľ šteniatko prirýchlo hltá krmivo, môžete vyskúšať spomaľovaciu misku alebo skryť granule do hlavolamu pre psov, odkiaľ ich musí dostať zapajaním svojich zmyslov a mysle. 
 • A ešte jeden praktický tip od majiteľov šteniatok pre majiteľov šteniatok. K baleniu krmiva rovno prihoďte enzymatický odstraňovač škvŕn a moču, ktorý je vhodný do domácnosti so zvieratami 🙂