Mrazený BARF je dočasne možné objednať iba na osobný odber🥩

Ako zmierniť alebo odstrániť príznaky hyperkeratózy u psov

Hyperkeratóza znie ako strašidelná diagnóza, ale našťastie dnes už existujú aj prírodné riešenia tohto nepríjemneho stavu. Hyperkeratóza spôsobuje, že ňufák alebo labky psa zhrubnú a koža nadmerne tvrdnú, čo spôsobuje typické rohovatenie kože.

Hyperkeratóza postihuje nielen chlpáčov, ale aj ľudí. U ľudí sa prejavuje ako známe mozole či kuracie oká. Keď váš pes produkuje príliš veľa keratínu, teda bielkoviny, ktorá tvorí vonkajšiu vrstvu pokožky, spôsobuje to nadmerný rast kože. Vo výsledku sa mu na packách alebo nufáku začne hromadiť tvrdá, silná, suchá a zrohovatená pokožka. Ak sa táto pokožka nelieči, môže prasknúť, začať krvácať alebo sa môže dokonca infikovať.

 

Nasálna hyperkeratóza u psov vs. hyperkeratóza labiek

Hyperkeratóza sa člení na dva najbežnejšie typy: nasálna hyperkeratóza ňufáku a hyperkeratóza vankúšikov chodidiel. Hyperkeratóza ňufáku ovplyvňuje psí nos a oblasť tlamy, zatiaľ čo hyperkeratóza vankúšilov ovplyvňuje labky vášho psa.

Oba typy hyperkeratózy môžu byť neuveriteľne nepríjemné a dokonca bolestivé. Nasálna hyperkeratóza bráni vášmu psovi v plnom využívaní toho najcennejšieho zmyslu, jeho vynikajúceho čuchu. Psy cítia pachy oveľa intenzívnejšie než ľudia, a preto sa pri objavovaní okolia spoliehajú najmä na svoj čuch. Aby však mohlo dôjsť k tejto čuchovej mágii, musí byť ich ňufák vhlký. Ak je nos vášho psa suchý a šúpe sa, prestáva fungovať.

Hyperkeratóza vankúšikov na labkách spôsobuje, že labky su citlivé a boľavé. Psy navyše často trávia čas vonku na špine a iných nečistých povrchoch, takže suché popraskané labky sa môžu ľahko infikovať. U niektorých psov sa kvôli tomu dokonca vyvinie krívanie.

Čo spôsobuje hyperkeratózu?

U väčšiny psov sa hyperkeratóza môže vyvinúť kedykoľvek. Niektoré plemená majú genetickú predispozíciu k častejšiemu výskytu ochorenia, vrátane populárnych plemien zlatých retrieverov, írskych teriérov, labradorov alebo dogy de Bordeaux. Ak gény vášho psa spôsobili vznik hyperkeratózy, vo väčšine prípadov sa prejavia v priebehu prvého roku jeho života.

Idiopatická hyperkeratóza sa vyvíja z neznámych dôvodov a častejšie postihuje staršie psy. Hyperkeratóza u psa sa môže vyskytnúť aj ako sprievodný príznak jedného z nasledujúcich zdravotných problémov:

Psia psinka

Ide o vzácny vírus, ktorému sa dá vyhnúť pri správnej imunizácii šteniat. U psov so psinkou sa objavujú rôzne príznaky, vrátane nosovej hyperkeratózy.

Pemphigus Foliaceus

Toto je jedno z najbežnejších autoimunitných kožných ochorení u mačiek aj psov. Spôsobuje tvorbu hyperkeratózy na vankúšikoch labiek a diagnostikuje sa biopsiou.

Dermatóza reagujúca na zinok

Ak váš pes správne neabsorbuje zinok, môže sa u neho vyvinúť dermatóza reagujúca na zinok a v dôsledku toho hyperkeratóza. Ako liečba sa často predpisujú doplnky zinku.

Ako ošetriť hyperkeratózu?

Neexistuje presný liečebný režim pre hyperkeratózu, ktorá zanecháva u mnohých oddaných majiteľov psov pocit bezmocnosti. Našťastie, dnes už existujú aj prírodné produkty, ktoré upokojujú, liečia a zabraňujú tvorbe hyperkeratózy.

Napríklad balzam na ňufák Snout Soother od Natural Dog Company je špeciálne vyvinutý na účinné liečenie hyperkeratózy ňufáku psov. Bez ohľadu na to, aký môže mať váš pes suchý, popraskaný, krvavý alebo poškodený nos, Snout Soother mu dokáže pomôcť. Jeho pravidelné používanie dokáže zabraňovať vzniku hyperkeratózy. V okamihu, keď na ňufák nanesiete balzam, pes by mal pocítiť úľavu. Podobne ako ľuďom pomáha napríklad balzam nanesený na suché pery.

Hyperkeratózu vankúšikov labiek môžete prírodne liečiť pomocou balzamu Paw Soother. Tento balzam na labky je špeciálne vyvinutý na účinné liečenie hyperkeratózy vankúšikov. Organický balzam upokojuje a lieči vďaka vyvýženej zmesi rastlinných olejov a masiel na báze bylín. Každá ingrediencia v zložení hrá dôležitú úlohu. Napríklad organický kokosový olej poskytuje intenzívne zvlhčovacie a protizápalové vlastnosti, zatiaľ čo vitamín E dodáva pokožke potrebné zvýšenie produkcie kolagénu a regeneráciu buniek.

Pozrite si celú ponuku balzamov pre psy od Natural Dog Company.